jasno
PÁ 18.12.
-1/4°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
2/3°

Vybraná města a obce na horní Vltavě

Kvilda

Malebná obec v centrální části Šumavy, výchozí bod mnoha turistických tras. Nejvýše položená česká obec s kostelem (1065 m n. m.). Zaniklý někdejší dřevěný zámeček. Pod Kvildou stáčí Černý potok, budoucí Teplá Vltava, směr svého toku na jihovýchod.

Lenora

V údolí Teplé Vltavy, v nadm. výšce 765 m, se nachází jedna z nejmladších obcí na Šumavě, založená r. 1834 při někdejší slavné sklárně. K významným památkám patří kromě původní lidové architektury i zámeček, obecní zděná pec na chleba a také krytá dřevěná lávka přes řeku – tzv. rechle.

Nová Pec

První písemné zmínky o osadě s někdejší dřevařskou a plavební tradicí, situované mezi Vltavu a Schwarzenberský kanál, najdeme již na konci 17. století. U Nové Pece, v nadm. výšce 726 m, se tok Vltavy mění v Lipenské jezero, konec vodácké trasy na horní části Vltavy.

Horní Planá

Městečko na levém břehu Vltavy (resp. Lipenské nádrže), nedaleko hranic NP Šumava, známé především jako rodiště spisovatele Adalberta Stiftera. První zmínky o obci pocházejí z 1. pol. 14. stol. Dnes rekreační středisko, možnost přepravy na druhý břeh Lipna přívozem.

Frymburk

První záznamy o původně trhovém městečku se datují do 2. pol. 13. stol. Po napuštění Lipenské nádrže musel být Frymburk částečně znovu vybudován. V současnosti rekreační středisko na poloostrově na levém břehu jezera. Přístaviště přívozu, možnost přepravy na druhý břeh.

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská osada byla zcela zatopena po napuštění Lipenské přehradní nádrže. Obec v dnešní podobě, nacházející se nedaleko hráze Lipno I, byla znovu vybudována v letech 1952 až 1960 současně se stavbou vodního díla.

Loučovice

Obec na Vltavě, v úseku tzv. Čertových proudů, necelé 3 km pod hrází přehrady Lipno I, v nadm. výšce 690 m. První záznamy o obci pocházejí z r. 1361. Od 80. let 19. století funguje v Loučovicích známá Porákova papírna a celulózka.

Vyšší Brod

Nejjižněji položené sídlo v České republice, rozložené na pravém břehu Vltavy pod přehradou Lipno II. Písemné zmínky o osadě poblíž brodu přes Vltavu pochází z r. 1256. Známý cisterciácký klášter, Poštovní muzeum aj. Výchozí bod vodáckého splouvání Vltavy.

Rožmberk nad Vltavou

Obec s hradem, založeným v pol. 13. stol. Vítkovci. Pro své pamětihodnosti, atraktivní polohu a v neposlední řadě též jako vyhlášené vodácké centrum je Rožmberk jedním z turisticky nejfrekventovanějších míst okresu Český Krumlov.

Český Krumlov

Dnes jedno z turisticky nejatraktivnějších měst v rámci celé ČR bylo založeno rodem Vítkovců r. 1274. Historické středověké jádro Českého Krumlova, nacházející se uvnitř meandru Vltavy, je od r. 1992 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

České Budějovice

Na soutoku Vltavy s Malší leží správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Královské město, založené Přemyslem Otakarem II. r. 1256. Pro množství památek a také díky blízkosti dalších historicky cenných míst a pamětihodností jsou České Budějovice vyhledávaným cílem turistů.

Hluboká nad Vltavou

Obec Hluboká nad Vltavou je známá především díky svému monumentálnímu zámku, jenž svou dnešní podobu, inspirovanou romantickým zámkem Windsor, získal na konci 19. stol. Jedna z nejnavštěvovanějších památek v ČR. Jez s vorovou propustí při pravém břehu.

Týn nad Vltavou

Město nad soutokem Vltavy s Lužnicí. Patří k nejstarším sídlům v jižních Čechách, již ve 12. století je zde zmiňován opevněný dvorec s osadou. Od r. 1609 královské město. Na Vltavě v Týně je již patrné její vzdutí Orlickou přehradou, vzdálenou 60 km.